Patlican ne getirecek/götürecek?

avea'nın müzik sayfasında, kendini müziğe adamış sanatçımız berksan

Yazmassam patlicam.

Önce kasadan ne kadar para götürdü/götürecek bir bakalım:

 • Tasarım rahatsız edici, çok renkli ve estetik değil. Trendlerden uzak. Bu eleştirilecek bir şey olmayabilirdi, eğer Avea trendleri takip eden gençler için trend olsun diye bir portal yapmamış olsaydı. Bu kötü iş için harcanan para kasadan çıktı.
 • Kötü program. Müzik bölümünde ‘Kimler geldi kimler geçti’ kısmında aşağı açılan menüden bir yıl seçin ve kahve içmeye çıkın, çünkü tüm sayfa tekrar yüklenecek. Bir sürü resim, metin hatta video olan bir sayfada şunun için asenkronize sorgu kullanılmaz mı? Var mı açıklaması. Gitti paralar.
 • Yüksek bant genişliği için yüksek sunucu masrafı. Bu kalem sürekli geçerli bir gider.
 • E-kolay, Gayet.Net ile yapılan içerik paylaşımı anlaşmalarına ne ödenmiştir kestiremiyorum. Ama emin olun daha iyi, kaliteli ve geniş hazır içeriğe Avea’nın harcamış olduğu paradan daha azına sahip olunabilir.
 • Gençlere tanıtım yapılacak. Avea başlamıştır SMS gönderilerine. Ama buradan yırtıyor. Bedava.
 • Billboardlarda afişler. Ne kadar yaygın, kaç şehirde veya İstanbul’da ise sadece, hangi ilçelerde kullanıldı bilemiyoruz. Tahmini olan varsa bildirsin. Ne kadardır yaklaşık bedeli bu afişlerin?
 • Konser organizasyonu. 5 şarkıcı/grup var sanırım konserde. Ses sistemi, mekan kirası, organizasyon için çalışacak insanlar… Hepsi para para para.
 • TV’de reklam görmedim, tahmin ediyorum olacaktır. TV reklamlarının yayını için para. Tüm basılı ve yayınlanacak reklamlar için ajansa tonla para.
 • Bu noktayı umarım gözden kaçırmamışlardır, heralde internette reklam yaparlar. İnternet reklamları için farklı bir ajansla çalışılır büyük ihtimalle. Bir kalem masraf daha.

Bunlara daha ekleriz, gün geçtikçe. Ama destekli atacağım, ilk etap yatırımının 500bin YTL civarında olduğunu düşünüyorum.

Şimdi gelelim tek maddelik ‘Patlican Avea’ya neler getirecek’ listemize:

 • Sadece pop içerik sahibi portal ziyaretçisi bir sürü pop genç. Yine destekli atalım, uzun dönemde yaklaşık 50bin kullanıcı. Pop genç nedir? Oradan oraya gezme potansiyeli yüksek, Turkcell yarı fiyatına konuşturursa hemen Turkcell’e ve onun sitesine yönlenecek gençler. Artık Avea bu gençlerle ne yapacağına kendisi karar verir.

İçerik sitesi, web projesi başlatmak yürütmek zordur. Oysa sponsorluk güzeldir ve nispeten kolaydır. Son bir tahmin yazı bitmeden: Avea Patlican yatırımını, çoktan kullanıcı kitlesine sahip olmuş, oturmuş ve daha geniş içerikli(nicelik değil de nitelik açısından) bir kaç web projesine farklı yöntemlerle yönlendirseydi, markasına daha bağımlı olacak 500 bin gence ulaşabilirdi. Üstelik bu gençlerin %70’i de rakip operatörü kullanan gençler olurdu. Doğru atışı yapsa kalbinden vuramaz mıydı Avea rakiplerini?

Patlican hakkında okuyalım:
http://www.webrazzi.com/2007/06/06/gencinsan-oldu-patlican/

Reklamlar

4 Yanıt to “Patlican ne getirecek/götürecek?”

 1. Deniz Çağlar Koçak Says:

  Bir site yapıcam, içinde herşey olacak mantığıyla site yapılırsa olacağı budur. Bu site,nin üzerinde uzun uzadıya düşünülmeden yapıldığı o kadar belli ki. Turkcell’den önce bu işi yapalım diye o kadar aceleye getirilmiş ki, dediğin hiçbir şey düşünülmemiş. Bir de gencinsan daha güzel bir isimdi. Patlıcan’ı çok sempatik ve akla gelmemiş bir isim olarak düşündüler galiba. Burdan da bu konuda gerçekten otururup doğru düzgün planlama yapmadıkları belli oluyor. Bu siteyi yapacağına, ona döktüğü parayla bedava kontör dağıtsa daha çok kişi çeker kendine:)
  Sevgiler.

 2. oyyla.com Says:

  Avea’nın Patlican projesi ne getirecek/götürecek?

  Avea’nın yeni projesi bakalım ne kadar akıllı bir adım?

 3. 100puan.com Says:

  Avea’nın Patlican projesi ne getirecek/götürecek?

  Avea’nın yeni projesi bakalım ne kadar akıllı bir adım?

 4. serhan ozdal Says:

  yelik için masraf kontor ne alıyorlar dersiniz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: